חמש קטנות: על ההכרה בקייסים כמנהיגים רוחניים גדי יברקן.

465

 
 
 
24 שעות .

חמש קטנות: על ההכרה בקייסים כמנהיגים רוחניים | עם גדי יברקן, פעיל חברתי

 

אלעד זרט
25.02.18
 

לאחר יותר משלושה עשורים של מאבק, החליטה מדינת ישראל להכיר בקייסים “כהנת בית ישראל” כמנהיגים רוחניים ולהסדיר את מעמדם כחלק ממערך שירותי הדת בישראל. “חצי מהחיים שלי הקדשתי למאבק הזה, וזה בהחלט הישג מדהים שכולם צריכים לברך עליו”.

 

מדוע זה לקח כל כך הרבה זמן למדינה? “כי להכיר בקייסים זה במובן מסוים לסתור את תפיסת העולם של חלק מהממסד שהטילו ספקות ביהדות של יהודי אתיופיה. ממשלות ישראל לדורותיהן התנערו מהעלייה שלנו בצורה מסודרת וחוקית, מתוך בורות מוחלטת שיהודים זה רק ‘לבנים’. אבל אנחנו לא הרימנו ידיים”.

מה זה קייס? “איש דת שמכהן כסמכות הדתית הראשית. הקייס מקיים את ההלכה האותנטית ביותר כפי שנשמרה מבית המקדש. חקרו ומצאו שבין כל ההלכות הקיימות ביהדות, ההלכה של הקייס הכי קרובה לעם ישראל מימי בית המקדש”.

 

אז מאין ההתנגדות של הרבנות? “את זה צריך לשאול את הרבנות. אני חושב שזה נובע משום שאנחנו שמרנו את התורה כפי שהיא, ללא תוספות שהתקבלו על ידי רבנים בגולה. החשש שההלכה האתיופית תתקבל בחוגים רבים בקרב עם ישראל, גדול מאוד. בהכרה הנוכחית יוגדלו מספר התקנים והקייסים יוכלו לתת שירות במועצות הדתיות לכלל הציבור, ולא רק לבני העדה האתיופית”.

 

מעמדם של הקייסים לא נפגע כל השנים שלא הכירו בהם? “אנחנו מעולם לא דרשנו הכרה אלא הסדרה. אנחנו לא צריכים לבקש רשות על יהדותנו ועל המנהיגים שלנו. הקייסים תמיד היו סמכות עליונה, רוחנית וחברתית”.

 

גדי יברקן הוביל את המאבק להכרה בקייסים ב-15 השנים האחרונות

עוד כתבות שכדאי לך לקרוא: 

https://moreshethabesha.co.il/archives/9572
 

התגובות סגורות לפוסט זה