גבורת כח גדעון ! שניצחו בעוז את המכונה הנאצית האיטלקית !

1,511

הנאצים באתיופיה וגיבורי בית ישראל

===============================
כולנו שמענו על סיפורי גבורה של ניצולי שואה יהודים אירופאים בגרמניה הנאצית. וכולנו שאלנו- איך בכלל אפשר לצאת ולחמוק מבין ציפורניה של מכונת ההשמדה של הנאצים האיומים והאכזריים האלה?

לנאצים הגרמנים היו בני ברית מושבעים ואלה הם האיטלקים הפשיסטים בראשות מוסוליני הפשיסט. בשנת 1938 קיבלה המועצה הפשיסטית העליונה של איטליה את חוקי הגזע של הנאצים והפכה עצמה לזרועה נאצית לכל דבר, והיא רדפה אחרי בני ישראל באשר היו וגם פגעה בכל מי שאינו אירופאי אירי.

האכזריות של הגרמנים הנאצים לא פסחה גם על בית ישראל מאתיופיה, אשר חיו רחוקים מאוד מאירופה מרחק של אלפי קילומטרים. לנאצים הייתה שנאה עיוורת כלפי יהודים באשר הם, אבל שנאתם העיוורת גברה על כל מכשול, במיוחד כששמעו ששם באתיופיה האיטלקית מוסולינית נאצית יש שחורים וגם בעלי דת משה וישראל. ב-1940 הגיעה מרומא האיטלקית נאצית תכנית להשמדת בית ישראל מאתיופיה. הנאצים שלחו עד לאתיופיה את איבתם וביקשו מהאיטלקים הנאצים ששלטו אז באתיופיה להשמיד מושג בלתי נסבל מבחינתם- יהודים שחורים המאמינים בדת משה וישראל.

הצבא האיטלקי אסף במרמה כ-50 גברים יהודים, הפשיט אותם מבגדיהם, אזק את ידיהם אחורנית וגם את רגליהם קשרו, העמיד אותם על ברכיהם וביקש להשמיד אותם בירי מקרוב.

ומהי סיבת המעצר והרצח?
בגלל המוצא שלהם ושייכותם לעם ישראל והיותם צאצאי אברהם יצחק ויעקב ובמיוחד בגלל שהם גם יהודים וגם שחורים. בנוסף לאנשי בית ישראל, היו גם נוצרים שניסו להגן על אתיופיה מפני האיטלקים הפאשיסטיים ונידונו למוות עם היהודים השחורים.

כהנת אבא אברה בן זמיר זצ”ל היה הכהנת היחיד שם עם קבוצת הנידונים למוות- האיטלקים שלא רצו לעצבן את המקומיים לא הפשיטו את איש הדת מבגדיו ואף מגבעתו נשארה על ראשו.

כשראה כי הופשטו מבגדיהם, נידונו למוות, רגליהם קשורות, ידיהם אזוקות לאחור ומאחוריהם עומדים האיטלקים נאצים עם נשק דרוך, כהנת אבא אברה בן זמיר זצ”ל פתח בתפילה הידועה של הכְהַנָתוֹץ’- בקשת רחמים לבורא העולם- שהיא תפילת “אְגְזוֹ זְהָלוֹ מְהַרֶנֵה אַמְלָק מְהַרֶנֵה אַדְנֵנֶה…, תפילת אלוהי ישראל הנצח נצחים רחם עלינו חוננו והצילנו מכל אויב…”

מפקד האיטלקים הנאצים שאל לפשר הפיוטים של הכוהן והמתורגמן הסביר למפקד שהאיש הוא כהן מבית ישראל והוא מתפלל לבורא העולם. המפקד האיטלקי נאצי צחק צחוק מתגלגל והורה לפקודיו לא להרוג את הכהן, עד שיסיים את תפילתו לבורא העולם.

ואז תוך כדי התפילה, אבא אברה בן זמיר זצ”ל חש כי הקשרים שבידיו וברגליו משתחררים ונפרמים בדרך נס. הוא מזיז ידיו ורגליו לאט ומגלה שהם כבר חופשיים ואפשר לרוץ. באותו הרגע הוא הבין שבעצם האל שמע את תפילתו והוא פרם את הקשרים ונותן לו סימן לנוס על נפשו. כְהַנָת אבא אברה בן זמיר זצ”ל נס ורץ כל עוד רוחו פועמת בו והאיטלקים הנאצים ירו לעברו’ אבל אף כדור לא פגע בו. אבא אברה בן זמיר זצ”ל ידע שהנאצים רודפים אחריו ולא עצר ולא האט גם כשבגדיו נקרעו ומגבעתו נפלה מראשו, לא עצר. הוא הגיע מתנשם ומתנשף לכפר אחר ושם הלבישו את הכְהַנָת המכובד בבגדים ככל אדם.

האיטלקים הנאצים רדפו אחרי כְהַנָת אבא אברה בן זמיר זצ”ל ולא הניחו לו. בדרך פגשו איש אחר, ובמקרה גם לאיש הזה קראו זמיר וכך הם האיטלקים הנאצים הרגו את האיש ההוא והפסיקו לרדוף אחר כְהַנָת אברה בן זמיר זצ”ל.

כך כְהַנָת אברה בן זמיר זצ”ל ניצל מרדיפת הנאצים באתיופיה.

אבל התכנית של הנאצים להשמיד את בית ישראל מאתיופיה בידי האיטלקים הפשיסטים נאצים עדיין איימה על בני ישראל. אך נס התרחש שם באדמת אתיופיה- כוח גדעון שהוא כוח צבאי אתיופי (המורכב כולו מתושבי המקום הנוצרים יחד עם שכניהם בית ישראל), אשר קם בכדי להילחם באיטלקים הפשיסטים נאצים – ניצח אותם וסילק אותם מאדמת אתיופיה בטרם מימשו את השמדת בית ישראל מאתיופים.

הודות לכוח גדעון האתיופי ובעזרת הבריטים, הקיסר היְלֶה סְלָאסֶה שב לארמונו בשנת 1941 והחל לשלוט באתיופיה. היְלֶה סְלָאסֶה שהושפע רבות ממלחמת העולם השנייה ומהניסיון של השמדת עם ישראל כולל השמדת בית ישראל שהיו באתיופיה- ניסה למנוע הישנות של מקרים כאלה. הוא נתן הוראה לא ברורה ורשלנית שמשתמע ממנה שניתן להשמיד את אנשי בית ישראל. האתיופים מאזור גונדר החלו לרדוף ולהוציא להורג את אנשי בית ישראל, כי הם הבינו שהקיסר כמו הנאצים האיטלקים מעוניין להשמיד ולהיפטר מבית ישראל לצמיתות.

באותה העת היה גיבור חיל אחד מבית ישראל בעל תואר פֵתַרָרִי(פותר בעיות)ושמו אְסֵיֶה סֶבְהוֹ. הוא אסף עוד ארבעה אנשי חייל מבני עמו ויחד איתם צעד ברגלו מגונדר עד לאדיס אבבה, אל ארמונו של הקיסר היְלֶה סְלָאסֶה. פֵתַרָרִי אְסֵיֶה סֶבְהוֹ מחא בפני הקיסר על השמדת בני עמו והקיסר היְלֶה סְלָאסֶה נבהל בהלה גדולה. הפעם הוא שלח הודעה בהולה לכל פקודיו שאסור לגעת בבית ישראל.

הקיסר היְלֶה סְלָאסֶה הסביר שהתכוון שהמקומיים האתיופים יתחתנו עם אנשי בית ישראל שהם בעלי דת משה וישראל ויטמיעו אותם בתוכם עד שישכחו את זהותם ולא התכוון להשמיד אותם לצמיתות.

#כך_פֵתַרָרִי_אְסֵיֶה_סֶבְהוֹ הציל את בית ישראל מהשמדה.

מאחורי פֵתַרָרִי אְסֵיֶה סֶבְהוֹ ז”ל ישנם סיפורים שטרם הובהרו- אומרים שהאיש, בהיותו בן 24 עשה היסטוריה והגיע עם חברים נוספים מבית ישראל לארץ הקודש, ירושלים.

#סוף_טוב_לאיש_צדיק:
כהנת אבא אברה בן זמיר זצ”ל נפטר בשיבה טובה ונקבר בכפר סֵרָמְלֶה שליד אַמְבוֹבֵר. תפילותיו להגיע לירושלים מומשו על ידי בניו ונכדיו והם וכל צאצאיו אכן הגיעו לירושלים הקדושה.

#בית_ישראל_היקרים,_ראו צאצאים_של_מי_אתם – אתם צאצאים של גיבורי חיל- כמו אבותיכם שנסו מותנכם והילחמו בגזענות לסוּגיה, במיוחד הילחמו בגזענות הממוסדת שלא רוצה להכיר בזהותכם הטבעית.

 

התגובות סגורות לפוסט זה