היום נפגשו הקייסים עם פרופסור אפרים יצחק (היסטוריון ובלשן יהודי אמריקאי ממוצא אתיופי) ורוז בראון (בתו של חזי עובדיה ז”ל) לשיחה מרתקת על יהדות אתיופיה וצפייה בתמונות מעבר. מורשת בית ישראל אתיופיה ארכיון חזי עובדיה ז”ל – רס”ר חזי . (צלם -בני וודו האגדי )

מי אתה פרופסור אפרים יצחק ?

2,828

ברצוננו להנגיש לכם הפעם לשם שינוי הרצאה חשובה מאין כמוה ! מרתקת ! מפי “פרופסור אפרים יצחק” זהו בגדר טעימה  עבור התחלואות והנגעים הרבים של החברה הישראלית ביחסם כלפי יהודים כהי עור , ובפרט עבור העלאת המורל בקרב צעירי העדה  . צפייה מהנה.
———————————————————————–

(צלם ועורך בזזאו מנגיסטו).

קורות חיים : “פרופסור אפרים יצחק” .

נולד ב-1937- באתיופיה הוא היסטוריון ובלשן יהודי אתיופי. פרופסור באוניברסיטת פרינסטון וקודם לכן באוניברסיטת הרווארד. מומחה הגדול בעולם לשפות אפרו-אסיאתיות ולהיסטוריה של אתיופיה, דובר יותר מ-17 שפות. אחד הגאונים במקצועו! בעל יותר מ-10 ספרים ביוגרפים|היסטורים על אתיופיה,ישראל שתורגמו בכל השפות בעולם חוץ מעברית, אין אפילו ספר אחד של הבנאדם שארה”ב מעריצה ומהללת כקדוש… מוזר…

יצחק נולד לאב ממוצא יהודי-תימני שהשתקע בעיר דירה דאווה ונשא לאישה אישה אתיופית, אם אתם שואלים אותו לאיזה צד הוא יותר מתחבר הוא לא מהסס וזועק “האתיופי כמובן ! בנערותו למד וידע געז, אורומו, אמהרית, אנגלית ועברית. סיים את התיכון בהצטיינות יתרה ואף קיבל פרס מהקיסר היילה סלאסי ולאחר מכן לימד באוניברסיטת אדיס אבבה, קיבל מלגה ללמוד בלבנון אך העדיף להגר וללמוד בארצות הברית, והחל ללמוד שם מוזיקה, פילוסופיה, כימיה וביולוגיה. לאחר סיום התואר הראשון שב לאתיופיה ולימד מוזיקה. לאחר מכן שב יצחק לארצות הברית, וב-1959 הפך לנשיא “התאחדות הסטודנטים האתיופים של צפון אמריקה” והקים יחד עם סטודנטים נוספים ארגון למען ביעור הבערות באתיופיה – ארגון שפעל יחד עם הממשל האתיופיה, וזכה להערכה רבה. לאחר מכן התקבל ללימודים באוניברסיטת הרווארד, הפעם בתאולוגיה. ב-1969 סיים את לימודיו במקצוע חדש שרכש: שפות שמיות עתיקות. באותה השנה פתחה האוניברסיטה מחלקה ללימודי אפריקה, והזמינה אותו ללמד בה, וכך הפך להיות הפרופסור הראשון בוגר המחלקה החדשה. ב-1973 הגיע יצחק לאוניברסיטה העברית בירושלים על מנת ללמד בלשנות, ולבקר את הוריו, שעלו לישראל ב-1970 והתגוררו באליכין. כיום עומד יצחק בראש ארגון שלום למען אתיופיה ולאיחודה מחדשה של אריתריאה, מכהן כדיקן ללימודים שמיים באוניברסיטת פרינסטון, עומד בראש “הפדרציה היהודית-תימנית של אמריקה” וכמו כן חבר באגודה למדעי יהדות אתיופיה.

כיום כולל תחום מחקרו ספרות רבנית, ספרות אתיופית-דתית, היסטוריה אתיופית, היסטוריה יהודית והיסטוריה של יהדות תימן ואתיופיה.
סימן ההיכר של יצחק הוא כובע תימני-מסורתי ותלבושת אתיופית-מסורתית.

לסיום כדאי לציין פרט חשוב מאוד ! שהוא היה המורה של פרופסור קפלן הידוע לשימצה , אשר עשה שימוש פסול ועיוות וסילף בצורה מגמתית וגזענית באותו ידע שהוא רכש מאת מורו ורבו פרופסור אפרים יצחק לגבי מוצאם של יהודי אתיופיה .

(צילום: בני וודו ) .

בהרצאה המלאה בחלק העליון של הפוסט תוכלו לשמוע מהוא חושב על מעשיו ומחקריו של פרופסור קפלן ועל עוד פרופסורים אשכנזים בגרוש על יחסם האנטשמי כלפי יהודים כהי העור האתיופים , ובכלל על הבורות בקרב החברה הישראלית

תוכלו גם לשמוע על אלו שטוענים שאין “תורה שבעל פה” ליהודי אתיופיה , וגם על מוצאם של אלה שטוענים שהם בעלי המונופול על היהדות כיום (האשכנזים) , כמו כן גם על גילויים מדהימים במערות קומרן , על שפת הגעז’ , בקיצר זוהי הרצאה מרתקת וחגיגה לעינים ולאוהבי מורשת בית ישראל אתיופיה .

תחי מורשת בית ישראל אתיופיה לעד!

צפייה מהנה ומלמדת .

התגובות סגורות לפוסט זה