ליקה כהנת קס טואבה מלקו זצ”ל

מאת : אלמז זרו יאלו .

634

ליקה כהנת קס טואבה מלקו זצ”ל

הכהן הגדול שהקים את בית הכנסת באמבובר
והיה הראשון להנהיג את הקהילה באמבובר ועמד בראש הקסים שכיהנו באזורים השונים כדוגמת : טדה, גונדר, וואגרה, סרמלה ועוד.

לימד והסמיך קסים רבים שהיו תלמידיו: קס ברהן ברוך זצ”ל, קס ברקאו ילאו שיבדל לחיים ארוכים, כשהחל ללמד את קס טרונך סלמון הכריעו המוות.

אני מתבוננת בפניך הטהורות סבא רבא יקר ואהוב שלי, עינייך רכות וחודרות הן מבעד לכל עדשת עין אני רואה בהן את העוצמה שבהנהגתך, עיניים הנושאות דאגה ואולי גם חרדה אל גורלה של קהילה שהופקדה בידך הנאמנה.

אני תוהה ומבינה כמה ענווה וצניעות היו באישיותך, איש ירא שמיים היית וככזה ניסו אחרים לבטל את עוצמתך, ניסו לייחס מעשיך כאילו היו מעשיהם.
כל איש בתקופתך וגם כיום ידעו ויודעים איזו דמות דומיננטית ומשמעותית היית, התוותה דרך רוחנית
ופעלת בחוכמה מול השלטון האיטלקי.

לא עוד סבא יקר שלי, אני נושאת אליך הבטחה שכל גדולתך תסופר ותישא כנפיה אל כל אוזן חפצה וקשובה לשמוע את האמת ההיסטורית.

אני מבטיחה וכה יצלח האל דרכי כי רוחך תלווני ותדריכני.

2 תגובות
  1. קידנו says

    ליקה כהנת קיס טואבה מלקו אחד המנהגים הגדולים ביותר בחיות באתיופיה נלחם למען יברתי דתי והיקים בית הכנסת בשנות 1928 באמבור המקום זה זכה לבייקור הכול העולם ימנו.כעת בית הכנסת אצר מיקור בכול העולם איש צנוע לא נשכח לעולם ז.ל

  2. קידנו says

    ליקה כהנת קיס טואבה מלקו אחד המנהגים הגדולים ביותר בהיותו באתיופיה נלחם למען חברתי דתי. הקים מרכז קהילתי אשר היה מקבץ את כל יהודי אתיופיה באירועים דתיים ואירועים חברתיים.בכפר אמבובר ליקה כהנת קיס טואבה מלקו הקים בית כנסת בשנות 1928.הבית כנסת היה מוקד לעלייה בנושא דת,אורח חיים חברתי,ולכן כל האורחים שהיו מגיעים מחו”ל לביקור אצל היהודים,הבית כנסת היה מקום בשביל מפגש מרכזי וחשוב.חשוב לציין שהמקום בימינו זוכה לביקור של היהודים באתיופיה וגם תיירים מארצות אחרות. באנבובר המקום זה זכה לביקור בכול העולם במנו.כעת בית הכנסת אתר ביקור בכול העולם איש צנוע בעלי חזון גבוהה ונתן נפשו למען הדת לא נשכח לעולם ז.ל

התגובות סגורות לפוסט זה