אבדה גדולה ! קס הקסים איילי אדוגאצ’ו זצ”ל

קהילת בית ישראל אתיופיה מבכה את פטירתו של גדול הכהנים ואדריכל הניצחון על מוסד הרבנות שנפטר היום !

1,349

נבס ימר ! היום  התקיימה  הלוויתו של  הכהן הגדול ליקה כהנת קס איילי אדגואצ’ו  המכובד.

(הלוויה של קס איילי אדגואצ’ו ) .

זהו המצביא  הגדול של מורשת בית ישראל אתיופיה , אדריכל הניצחון על מוסד הרבנות החשוך , הוא היה אחד מהקייסים הבודדים  והמיוחדים שהיה אמון על החזרת המורשת  שכמעט נכחדה עם עלייתנו ארצה  “


שהימים הופכים אפורים ולחשוכים ,… שמוסד הקייסים הקדושים ששימרו את תורת משה והנהיגו את קהילת בית ישראל  בגלות אתיופיה אשר נשאו בגאון את המורשת והמסורת עתיקן יומין מעל 3000 שנה   נפטרים מהעולם אחד אחרי השני בבושת פנים ולאחר שרמסו להם את טיפת כבודם האחרונה .  

קומי זעקי ארץ והזדעזעי !!!!!!!!  מת הדור ההוא של אנשי אמונה, קנאים לדתם , אנשי עצה ודעת . בימים אלו אני חש את התדרדרות הדור הזה מבחינה האמונה ,נפרצו גדרות ,

.דור הנפילים הצדיקים  הולכים ומתמעטים משנה לשנה. מאז עלייתנו ארצה וזאת תודות לרבנות ישראל הבזויה  !!!

כשאני חוזר לנקודת ההתחלה   בין הימים ההם ולזמן הזה של ימנו אנו , , ק׳ס  באתיופיה  הוא  צדיק  , נקי כפיים ובר לבב יראה שמים ואישי שלום , גדולים הם הק׳סים שלנו, קצרה היריעה מלהכיל , הק’ס אבא מהרי , הק’ס אבא סברה , ק’ס ברהן ברוך  זצ” ל ,  ק’ס מהרט אליאס זצ”ל , ק’ס ברוק אליאס זצ”ל , ק׳ס מנסה זמרו זצ״ל , ק׳ס מלקה זצ״ל , ק׳ס וורדה נגה זצ״ל, ק׳ס טוואבה זצ״ל , ק ‘ס ממרן יצחק יאסו זצ” ל .. ועוד רבים אחרים וטובים , אני מתאר לי את גדולי הק׳סים יודעים כי בניהם ובנותיהם הולכים ומאבדים את מורשתם , זהותם , אשר שימרו בקנאות רבה , ובחרוף נפש , הם בטוח  מתהפכים בקברם  !


(זהו סרטון קצר בגדר טעימה  מהיסטוריה המפוארת  של בית ישראל ). 


ימים אפורים הם הימים האלה , הכול מטושטש , שום דבר לא ברור. המנהיגים הרוחנים הדגולים  בעלי החוכמה והתבונה הנשגבה. וובעלי הגנונים.המיוחדים ובעלי הלבוש ההדר והתפארת שלנו נעלמים לנו , אוי לנו נשארנו לבד ללא רועים   רוחניים , הורנו אומרים   ביום שצדיקים מסתלקים מין העולם הזה, אומרים שזה סימן רע . , מה יהיה על המורשת העתיקה שהופקדה  בשבועת עולמים ותוך מסירות נפש   דרך מסע מפרך מייסר ומצער ,   מירושלים דרך  גלות חבש העתיקה , מלחמות ,פוגרומים , מוות  ,ואפילו עם  עלייתנו ארצה לא חיכה להורנו זרי שושנים , אלא מטחים של רפש! ובוז! והשפלות! ,אונס ! מצד ממסד רבנות ישראל  לובשי השחורים , אלו  הם מנוולים! רשעים ! שייחלו  כל כך  שהתשישות של  סודן והעייפות,  ומקרי המוות הרבים  של אותם  משפחות עולים  יצליחו  להכניע את   קברניטי העדה לוותר על מורשת עתיקה בת 3000 שנה    , אך הורנו  בהובלת הקסים עמדו כחומה בצורה !  במשך 32 ימים !!!!! ,עד שהביסו את הממסד הרבני החשוך על כל  גווניו !!! , ובכך שמרו מזהותנו להכחד,  וכך  לאורך עשרות שנים גם  אחרי אותו “ניצחון ” על הממסד הרבני  ,   אותה מנהיגות רוחנית של הורנו  לא מצא מנוח  ,    חרף הסנקציות ! והאנטישמיות ! של אי הכרתם כמנהיגים רוחניים  לרבות ,איסור לחתן,לקבור,  ועוד ועוד … צדיקים אלו   המשיכו ,  למרות הבוז מהממסד הרבני לשרת את הציבור והפצירו באוכלוסייה  הרחבה   לשמר את תורת משה    עד    לדיראון עולם ! וכן גם היום יש קסים שמשרתים את העדה , אך הם  מעטים מאוד עייפים ותשושים אך נחושים יותר מתמיד   …  3000 שנה !  כן שמעתם טוב ! 3000 שנה !  האם כל זה  היה  לחינם   !!!??? שאני אתבדה .
בנימה אישית ומדאיגה זו   אומר יהי זכרו  ברוך !!
תהי נשמתו צרורה בצרור החיים.

(ליקה כהנת קס מנסה זימרו זצ”ל ) .

דברי הספד מאת אדיסו מסלה :

מצטער לשמוע על מותו של  קס איילין אדגואייצ׳או אחד מגדולי הקסים בדורנו.
איש כריזמטי,חכם,אמיץ,דעתן,חדור אימונה ובעל כושר שכנוע נדיר הלך לעולמו, אבדה גדולה לקהילה כולה ולמשפחתו.
במשך שנים רבות הייתי בקשר עימו וגיליתי אישיות מדהימה ,נלחם איתנו ועם כל הקהילה ללא שום פשרה להסיר עלנו את הגזירה של הרבנות הראשית.
במשך שנים רבות גורמים ממסדיים נסו לשכניע אותו כדי שילך אחרי החלטה של הרבנות אך קס איילין אדגואייצ׳או עמד אתן בגבורה ולא הסכים להם .
אבל,הנה המוות הכריע אותו.
את האיש הזה הערכתי, הערצתי וגם אהבתי אהבת נפש הוקסמתי בחוכמתו ובמנהיגותו הכריזמטית.
פעם פעמיים יצא לי לבקר אותו בביתו בחדרה,תמיד תכננתי לביקור נוסף ולצערי לא הצלחתי להגיע אליו בשנים אחרונות בגלל עיסוקי הרבים בחו״ל.
רק ברגע הזה נודע לי דרך הפייסבוק על פטירתו, אני מזועזע ובעיקר מצטער על היעדרותי בהלויתו ובדרכו האחרנה בשל שהותי בחו״ל.
קס איילין הגדול נזכור אותך לתמיד ונשמור את מורשתך לדורי דורות.
מכאן מרחוק, אני מחבק את רעיתו האהובה אשר היתה תמיד לפניו ואחריו לעזר.
אני מחבק ומחזק את כל הילדים ומשתתף בצערה ובאבלה של כל המשפחה!
יהי זכרו ברוך!

 

(סרטון קצר על פעילותו של הכהן הגדול קס איילי אדגואצ’ו ) .

 

גדי יברקן בדברי הספד על גדול הדור הקס איילי אדגואצ’ו :

 

עם מותו של ליקי (קייס הקייסים) כהנת קייס איילי אדגואיצ’או מתה לה תקופה. קייס איילי היה האיש שהשפיע יותר מכל מנהיג דתי או פוליטי על קהילת בית ישראל, בישראל . לעם ישראל ולחברה הישראלית קייס איילי אולי לא מוכר ממש. אך הממסד הדתי והרבנות הראשית ומנהיגי עם ישראל בארץ ובעולם מכירים אותו כיריב עיקש כיהודי חדור אמונה דתית באלוהי ישראל ובתורת משה. האיש שעמד מולם כחומה בצורה בבואם למחוק את מורשת בית ישראל . כשדרשו מהציבור לעבור גיור בשנות ה-80 הוא לקח את הציבור לשביתה שנמשכה 40 ימים ובסוף ידו הייתה על העליונה וכל גזרות הרבנות כנגד בית ישראל הופסקו מיד. בעליה של “מבצע שלמה” ב91 קייס איילי עבר בין כל מרכזי הקליטה פגש כל איש ואישה כל ילד וילדה (אותי באופן אישי במלון שבו לנו בטבריה ליטף ואת ראשי ודיבר אלי תורה) בכל הארץ והזהיר את הציבור לא לעבור גיור או כל תבילה וסיפר את אשר קרה בשנות ה-80 ואת הנצחון הגדול של הקהילה בהנהגתו. איש ענק היה ומורשתו תשאר לעד. בזכות עוז רוחו ומנהיגותו הישתמרה (גם אם זה בקצת) מורשת ותרבות של אלפי שנים. יש לדור הזה ולדורות הבאים חובה שהיא זכות, לשמור ולשמר את מורשתו. אשרי העם שאלה הם בניו . אשרי העם שאלה הם מנהיגיו. יהיה זכר צדיק לברכה.

התגובות סגורות לפוסט זה