למה בית ישראל לא חגגו יום הולדת באתיופיה?

1,017

למה בית ישראל לא חגגו יומהולדת באתיופיה?

בית ישראל יוצאי אתיופיה לא נהגו לציין ולחגוג ימי הולדת, מנהג זה לא צוין ולא נחגג גם בעת העתיקה ע”י בני ישראל. בתקופה העתיקה מי שנהג לחגוג ימי הולדת בד”כ היו המלכים של הגויים, במקרא מסופר על פרעה שחגג ימי הולדת.

בברית החדשה מוזכר יום הולדתו של הורדוס כחגיגה שנוצלה להוצאתו להורג של יוחנן המטביל:

“בְּיוֹם הֻלַּדְתּוֹ עָרַךְ הוֹרְדוֹס מִשְׁתֶּה לִגְדוֹלָיו וּלְשָׂרֵי הָאֲלָפִים וּלְרָאשֵׁי הַגָּלִיל. אָז נִכְנְסָה בִּתָּהּ שֶׁל הוֹרוֹדְיָה וְרָקְדָה וּמָצְאָה חֵן בְּעֵינֵי הוֹרְדוֹס וְהַמְסֻבִּים אִתּוֹ. אָמַר הַמֶּלֶךְ אֶל הַנַּעֲרָה: “בַּקְּשִׁי מִמֶּנִּי מַה שֶּׁתִּרְצִי וְאֶתֵּן לָךְ.” הוּא גַּם נִשְׁבַּע לָהּ: “מַה שֶּׁתְּבַקְשִׁי מִמֶּנִּי אֶתֵּן לָךְ עַד חֲצִי הַמַּלְכוּת!” יָצְאָה וְאָמְרָה לְאִמָּהּ: “מָה אֲבַקֵּשׁ?” הֵשִׁיבָה אִמָּהּ: “אֶת רֹאשׁ יוֹחָנָן הַמַּטְבִּיל!”

גם בכת הפרושים לא נהגו לחגוג ימי הולדת, כידוע כת הפרושים שממנה יצאו חז”ל וזרם הרבנות כיום, יוסף בן מתתיהו שהיה חיי באותה תקופה וצידד בחכמי הפרושים, מציין זאת בספרו ” נגד אפיון”:

” והנה [ התורה ] גם אינה מתירה לערוך חגיגה לעת הולדת בנים ולא לעשות את האירוע אמתלה להרבות בשתייה , אלא הורתה . מבתחילה לחנך מייד את הבנים ביישוב הדעת . היא ציוותה ללמדם קריאה וכן להשכילם בדבר החוקים ומעשי האבות , למען יחקו את האבות וילמדו את החוקים , כדי שלא יעברו עליהם ולא יתרצו זאת בחוסר ידיעה .”

כפי שאתם מבינים חגיגת יומהולדת לא היה חלק ממסורת עם ישראל למרות שהיו מודעים לקיומו וחגיגתו ע”י הגויים. למעשה, באתיופיה בית ישראל שימרו את המסורת העתיקה הזו בכך שאינם חוגגים את ימי ההולדת.

אם כך הדבר, מה המקור של חגיגת ימי הולדת שאנו מכירים כיום?

“מנהגי יום ההולדת הנהוגים כיום התפתחו באירופה במאות השנים האחרונות, ובפרט בגרמניה. בארץ ישראל אומצו מנהגי יום ההולדת על ידי ההנהגה הציונית, שקבעה לפרטי פרטים את צורת החגיגה בגני הילדים על פי הדגם האירופי, כחלק ממאמץ כולל ליצור “עם ציוני” חדש, בעל טקסים משלו”. (וויקיפדיה).

המאמר הזה נכתב לא להתנגח עם חוגגי ימי הולדת, רק לציין שגם אי עשיית דבר כלשהו, לא תמיד נובעת משכחה, כי אם מזיכרון…. אבל בזמן שרבים שכחו, עלולים להטיל דופי דווקא בזה שזוכר, כפי שאנו עדים כך, שפעמים רבות באים בהאשמות של שכחה כלפי בית ישראל יוצאי אתיופיה.

יש להדגיש שגם אי ביצוע דבר מה כלשהו בבית ישראל יוצאי אתיופיה, לא בהכרח נובע משכחה או חוסר ידיעה, כי אם מזיכרון ושמירת מסורת עתיקה. אבל בזמן שהרוב שכחו, המיעוט נתון בהאשמה של שכחה ובציווי של יישור קו עם כולם ללא קשר לאמת!!!!

אם אהבתם שתפו את המאמר והזמינו את חבריכם ועזרו לנו  “להפיץ את אתר ” ותמשיכו להתעדכן יש שלל מאמרים .

התגובות סגורות לפוסט זה