קיסרית אתיופיה ציון ציפורה (ציון מוגסה) זצ״ל .

לתשומת לבכם המאמר  מוקדש באהבה "לאימהות מעוררות השראה" מקרב בית ישראל אתיופיה. 

756

קיסרית אתיופיה ציון ציפורה (ציון מוגסה) זצ״ל .

————————————————————-

הייתה קיסרית אתיופיה ואשתו של הקיסר האתיופי זרע יעקב. ציפורה הייתה נסיכה מממלכת בית ישראל אתיופיה  השתייכה לשושלת הגדעונים המזוהים עם היהודים , אשר נישאה לקיסר האתיופי לאחר שזה התאהב בה בשל יופיה. הקיסר דרש מציפורה שתתנצר ואכן היא התנצרה אך רק למראית עין ואימצה את השם “וולטה קדיסן”. למרות שלזרע יעקב היו מספר נשים כדוגמת הקיסרית הלני וציפורה הייתה רק אשתו השלישית, בכל זאת היא זו שהייתה האישה החזקה והקיסרית בפועל וכן גם זכתה לכינוי “האם הקיסרית”. ציפורה ילדה לקיסר שלושה בנים: אסקל (“צאגה אמלק”), באדה מריאם הקיסר לעתיד ומאדאם. ציפורה הקיסרית המשיכה לנהוג כדת בית ישראל בסתר ותקשרה באופן סמוי עם בית ישראל ושימשה למעשה כמרגלת.

במהלך תקופת מלוכתה, קרובי משפחתה ובראשם המלך גדעון החמישי, השתמשו במידע שהובא להם מציפורה על מנת לפלוש לאתיופיה ולהדיח את הקיסר שהיה נוצרי קנאי. בשנת 1462 הלחימה החלה במה שנודע כמרד ציפורה. תוכניתו של המלך גדעון הייתה לכבוש את האימפריה האתיופית ולהכתיר את בנה של ציפורה, אסקל. המועד שבחרו בית ישראל לפלוש לאימפריה הנוצרית היה כאשר הקיסר היה עסוק בלחימה בסולטונות אדאל. המידע על עזיבתו של הקיסר את עיר הבירה לעבר אזורי הקרבות בדרום המוסלמי הודלף על ידי ציפורה, ובית ישראל החלו לנוע עם כוחות רבים מסאמיאן מזרחה, ללב האימפריה הנוצרית. המידע על הפלישה הגיעה לבסוף אל הקיסר והוא עזב מידית את אזורי הקרבות בדרום. זרע יעקב גייס את צבאו ונלחם כנגד בית ישראל מלחמה חסרת רחמים שבה לבסוף ניצח צבא אתיופיה את בית ישראל .

ציפורה הוצאה להורג ולאחר מכן נקברה בסתר על ידי בנה באדה מריאם בכנסיית מקדס מריאם שליד העיר דברה ברהן.

נולדה ב- 1437 הוצאה להורג 1462.

 

בברכה אתר אינטרנט  / דף בפייסבוק / מורשת בית ישראל אתיופיה .

 

 

 

1 תגובה
  1. יצחק אדמקה says

    כל הכבוד לכל האנשים ונשים העוסקים במאלכה מרובה של היסוטריה יהודי אתיופיה, אשרכם אנשים יקרים, מזמנכם החופשי, זמן של משפחתכם, בחרתם להדגיש על חקר יהודי אתיופיה חזק ואמץ

התגובות סגורות לפוסט זה