וירוס הקורונה: תשובות לשאלות הבוערות

142


יותר מ־1,300 מתים ויותר מ־60 אלף חולים – זהו הקציר עד כה של נגיף הקורונה שהתפרץ בסין ומפחיד את כל העולם. מהו הנגיף הזה, מהם התסמינים שלו, איך מתגוננים מפניו ומה לעשות אם חזרתי מסין לישראל?

ד”ר בת־שבע גוטסמן, ד”ר דנה פלורנטין

עודכן: 13.02.2020

בקיצור

נגיף הקורונה שהתפרץ בסין גרם עד כה למותם של יותר מ־1,300 בני אדם ע”פ מקורות רשמיים וע”פ מקורות לא רשמיים יש האומרים שהנגיף גרם למותם של 50,000 אלף בני אדם בסין , הוא תוקף בעיקר בעלי חיים, ולבני אדם גרם לכל היותר מחלות קלות כמו הצטננות.

ע”פ מקורות אחרונים .

ההתפרצות הנוכחית נגרמה בשל מוטציה בנגיף שהפכה אותו למסוכן מבעבר. נעשים מאמצים לפתח חיסון לנגיף, אך הם יניבו תוצאות, כנראה, רק בעוד כמה חודשים.

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (למשל, חמצן), תרופות לשיכוך כאבים ומתן נוזלים למניעת התייבשות.

התפשטות נגיף הקורונה: תמונת מצבלפי ארגון הבריאות העולמי, נכון ל־12 בפברואר 2020, אובחנו בוודאות 45,171 חולים בנגיף הקורונה, מהם 44,730 בסין ו־441 מחוץ לסין (ב־24 מדינות). 1,115 בני אדם מתו מהמחלה – אחד מהם מחוץ לסין. (שיעור תמותה של 2.5%). מצבם של 8,204 חולים מוגדר “קשה”. עוד אלפי חולים מאושפזים בבתי חולים בסין בחשד שנדבקו בנגיף הקורונה.
סוכנויות הידיעות (שמקדימות את ארגון הבריאות העולמי ב־24 שעות) מדווחות, נכון ל־13 בפברואר 2020, שמספר הקורבנות של נגיף הקורונה הגיע ל־1,370 (2 מהם מחוץ לסין, בפיליפינים וביפן). מספר הנדבקים – לפי סוכנויות הידיעות – הגיע ל־60,363. מצבם של 8,043 חולים מוגדר “קשה”.
ב־30 בינואר הכריז ארגון הבריאות העולמי על מצב חירום בשל התפשטותו המהירה של הנגיף לא רק בסין אלא גם מחוצה לה. מצב החירום – לפי הארגון – תקף בכל העולם, גם במדינות שבהם טרם התגלה הנגיף.
המספרים מעודכנים לשעות הערב של 13 בפברואר 2020

מהו נגיף הקורונה?

מדובר בנגיף נפוץ ממשפחת הסארס והמרס (שהם למעשה סוגים שונים של נגיף הקורונה). כשמסתכלים על הנגיף במיקרוסקופ אלקטרוני רואים תמונה שמזכירה כתר, ומכאן שמו: משמעות המילה “קורונה” בלטינית היא כתר.

בדרך כלל לא גורם הנגיף הזה למחלות בבני אדם, אלא בבעלי חיים – יונקים ועופות. אם בני אדם בכל זאת נדבקים בו, הרי לרוב מתבטאת מחלתם בהצטננות קלה או בבעיות קלות במערכת העיכול (שלשולים), והיא חולפת מעצמה ללא שום טיפול. לעומת זאת, אם מדובר באדם שמערכת החיסון שלו מדוכאת מסיבה כלשהי, עלול נגיף הקורונה לגרום למחלה רצינית וקשה יותר.

דיווח ע”פ מקורות לא רשמיים .

מדובר בנגיף נפוץ שתוקף כמעט כל אדם לפחות פעם בחיים – בעיקר בתקופת הילדוּת – וכאמור לרוב הוא אינו מסוכן. עם זאת, מדובר בנגיף בעל יכולת גבוהה לעבור מוטציות. באחרונה הוא אכן עבר מוטציה והפך לאלים (לכן ארגון הבריאות העולמי כינה אותו בהתחלה “נגיף הקורונה החדש”. לאחר מכן שונה שמו הרשמי ל־COVID-19 – קיצור של coronavirus disease 2019 ובעברית: מחלה של נגיף הקורונה 2019).

יש לציין שבשנים 2003-2002 הייתה התפרצות של נגיף דומה ממשפחת הסארס, והוא גרם למותם של יותר מ־800 בני אדם.

מהם התסמינים של נגיף הקורונה?

התסמינים הם בעיקר במערכת הנשימה העליונה (שיעול, קוצר נשימה, הצטננות, חום) ובמערכת העיכול (שלשולים וכאבי בטן). לתסמינים האלה עלולים להתלוות כאבי שרירים. במקרים חמורים עלולות להתפתח דלקת ריאות ואי־ספיקה נשימתית.

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

האופן שבו מתפשט נגיף הקורונה החדש עדיין לא התגלה במדויק. כיום רוב הנדבקים קשורים למקור ההתפרצות בשוק בעלי החיים של ווהאן (שבינתיים נסגר בהוראת השלטונות), אך יש גם מקרים של הדבקה מאדם לאדם. לכן ניתן להניח שהנגיף עובר גם בהדבקה טיפתית – כמו שנדבקים בשפעת: טיפות מיקרוסקופיות שמקורן באדם נגוע (שהשתעל או התעטש) נושאות את הנגיף באוויר וחודרות למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

יש לציין שההדבקה היא בדרך כלל מחולים סימפטומטיים (חולים שיש להם סימפטומים של המחלה), אך יש ראיות להדבקה גם מחולים א־סימפטומטיים – חולים שנדבקו בנגיף, אך לא פיתחו את תסמיני המחלה.

איך מטפלים?

אין תרופה שקוטלת את הנגיף, ולכן נותנים לנדבקים בעיקר טיפול תומך: טיפול תומך נשימתי (אינהלציות, חמצן), נוזלים (אם הם סובלים מהתייבשות); משככי כאבים ותרופות מפחיתות חום (אם הם סובלים מכאבים ומחום) וכדומה.

השלטונות בסין מנסים להתמודד עם המחלה גם באמצעות הגבלת התנועה של אנשים בערים שבהם זוהתה התפרצות שלה. הגבלות תנועה כאלה (ביטול טיסות, קווי רכבת וקווי אוטובוסים) הוטלו על ווהאן, העיר שבה התפרצה המחלה, ועל ערים סמוכות. מדובר למעשה בעוצר בדרגות שונות של חומרה שהוטל על עשרות מיליוני בני אדם.

האם יש חיסון למחלה?

אין כיום חיסון. מכמה מרכזים רפואיים נמסר על מאמץ לפתח חיסון לנגיף הקורונה, אך מדובר במשימה קשה מאוד שצפויה להימשך לכל הפחות כמה חודשים.

איך אנחנו יכולים להגן על עצמנו?

כללי ההיגיינה שנועדו למנוע הדבקות במחלות נגיפיות שונות נכונים גם לקורונה: יש להקפיד על רחיצת ידיים, להימנע מנגיעות ללא צורך בעיניים, באף ובפה ולאוורר חדרים – גם אם בחוץ קר.

מהו הסיכון שהנגיף יגיע לארץ?

עד כה לא התגלה נגיף הקורונה בישראל. אומנם בכמה מקרים עלה החשד שחולים במחלת חום שבאו לארץ מסין חלו במחלת הקורונה, אולם בסופו של דבר כל החשדות האלה נשללו. עם זאת, במשרד הבריאות מעריכים שבסופו של דבר יגיע הנגיף גם לישראל ונערכים בהתאם.

חזרתי מהמזרח הרחוק לישראל. מה אני צריך לעשות?

ב־31 בינואר 2020 הוציא משרד הבריאות הנחיה ולפיה כל מי שהיה בסין – גם לשהות קצרה – צריך לשים את עצמו בהסגר ביתי לתקופה של 14 יום ממועד השהייה האחרונה בסין (14 יום הם משך הדגירה של הנגיף). לאותם האנשים אסור לצאת למרחב הציבורי ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות.

ב־7 בפברואר 2020 החמיר משרד הבריאות את הנחיותיו וקבע כי כל מי שסובל מאחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום מעל ל־38 מעלות, שיעול, קשיי נשימה או כל תסמין נשימת אחר חייב לעבור בדיקות מעבדה לשלילת האפשרות שנדבק בנגיף הקורונה אם ב־14 הימים שלפני הגעתו לארץ שהה באחת מהמדינות הבאות: סין (כולל הטריטוריות שלה הונג־קונג ומקאו), תאילנד, סינגפור, דרום־קוריאה ויפן. על אדם כזה לגשת למרפאה או לבית חולים כדי להיבדק – לאחר תיאום והודעה מראש על הגעתו. בדרכו אל המרפאה או אל בית החולים עליו לכסות את האף ואת הפה במסיכה או בבד ולהימנע ממגע עם הסובבים איתו. לשם כך עליו, בין היתר, להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית ולהתנהג בהתאם להוראות המפורטות באתר המשרד.

כעבור יומיים, ב־9 בפברואר 2020, קרא משרד הבריאות לציבור לשקול את נחיצות הנסיעות ליעדים הבאים: תאילנד, יפן, הונג־קונג, סינגפור, מקאו, דרום־קוריאה וטייוואן. עוד קודם לכן, עם פרוץ משבר הקורונה, פירסם משרד הבריאות קריאה כזאת בנוגע לסין (אולם אז היא לא כללה את הונג־קונג ואת מקאו). כמו כן נמנעה כניסתם של אזרחים סינים לישראל. לחצו כאן לקריאת ההנחיות של משרד הבריאות.

כבר בסוף ינואר 2020 הודיעה אל על שהיא מבטלת את כל טיסותיה לסין עד ל־25 במרס 2020. בכך הצטרפה אל על לחברות תעופה מובילות רבות שהודיעו על השעיית כל טיסותיהן לסין. יש לציין שהתפשטותו של נגיף הקורונה מנחיתה מכה קשה על כלכלת העולם: היא פוגעת קשות בתעשיית התיירות – בעיקר אל המזרח הרחוק ומהמזרח הרחוק, אך לא רק שם. חמור מכך: יש סימנים ראשונים לכך שהיא עלולה לפגוע בצמיחה הכלכלית של העולם, בין היתר בגלל הקפאת פעילותן של חברות בינלאומיות בסין. להקפאה כזאת צפויה להיות השפעה משמעותית על שרשרת הייצור בכל העולם.

הזמנתי חבילה מסין, והיא צריכה להגיע בקרוב. האם אני צריך לחשוש?

לא. המומחים של ארגון הבריאות העולמי אומרים שהנגיף שורד על משטחים (ובהם חבילות) לא יותר מכמה שעות. במילים אחרות: עד שהחבילה מגיעה לארץ מסין כל הנגיפים שאולי היו עליה כבר מתו מזמן. ולידיעת מי שאינם מסתפקים בהודעה המרגיעה הזאת: חומרי חיטוי רגילים מנטרלים ביעילות את נגיף הקורונה. 

האם מסכת פנים מגינה מפני הידבקות בנגיף הקורונה?

אין שום מידע מבוסס שלפיו שימוש שגרתי במסכות פנים מגן על הלובשים אותן מפני הידבקות בנגיף הקורונה. ואכן, ארגוני הבריאות במערב אינם ממליצים לציבור הרחב להתגונן מפני הידבקות בנגיף הקורונה באמצעות לבישה של מסכת פנים. כך, למשל, נכתב באתר של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן (CDC):

CDC אינו ממליץ לאנשים בריאים לחבוש מסכות פנים כדי להגן על עצמם מנגיפים של מערכת הנשימה, ובהם נגיף הקורונה החדש. מסכת פנים צריכים לחבוש מי שיש להם סימפטומים של מחלת הקורונה (כדי להגן על אחרים מפני הדבקה), עובדים במערכת הבריאות וכן כל מי שמטפלים באנשים אחרים במקומות סגורים (בבתים או במוסדות בריאות).

מידע נוסף על נגיף הקורונה ניתן לקרוא במתחם המיוחד של אתר משרד הבריאות.

מידע על קורונה באתר ארגון הבריאות העולמי.

ד”ר בת־שבע גוטסמן היא רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות בבית החולים מאיר מקבוצת כללית. כמו כן היא משמשת יועצת בקהילה בכללית בתחום של מחלות זיהומיות ושל שימוש באנטיביוטיקה

ד”ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

אולי יעניין אותך גם

כלבת: מה לעשות אם ננשכתי?

שפעת ושפעת העופות: המדריך השפוי למטייל (ובכלל)

מחלה ויראלית


התגובות סגורות לפוסט זה