מהי קבלה?תורת הסוד ? מי מאיתנו לא שאל את עצמו?

ספר הזוהר ותורת הקבלה: הסודות שמאחורי "המטריקס" ..

380

מהי קבלה?תורת הסוד ? מי מאיתנו לא שאל את עצמו? תחקיר טלוזיוני +מאמר שלנו ינסה לענות איך בימינו אותה קבלה זכתה לפופולאריות בלתי-רגילה והזויה , ונראה שהיא הופכת לסוג של יהדות ביניים חדשה , משהו שמאפשר לך להבטיח את מקומך בגן-עדן בלי התורה והמצוות ? ובלי הצורך להפסיק לצאת למסיבות בשבת ולאכול טרפה הבנתם ועוד ?.

ניתן לצפות בתחקיר מעניין מאוד של כאן חדשות ערוץ 1. אשר מנסה לעלות על העקבות של תורת הסוד .

———————————————————————-

המאמר של  אתר מורשת :

ספר הזוהר ? הקבלה ? ומי כתב את ספר ?
———————————————————————–

מספרים שלמיסטיקנים הרבנים יש ספר שאם קוראים בו משתגעים. מה כתוב בו? מי כתב אותו? “מורשת” פותרים את מיסתורין העתיק .

ראשית נתחיל בכך שהספר הזה הוא לא כל-כך עתיק, והוא בהחלט לא סודי . אבל הוא קיים.

ננסה יחד לענות על מספר שאלות בכדי להבין יחד מי כתב את ספר הזוהר (הקבלה ) :

האם רשב”י הוא זה שכתב את ספר הזוהר? למרות שהמסורת הרבנית משייכת את ספר הזוהר לרשב”י, עדיין ישנן כמה תהיות בקרב הרבנים והחוקרים:
1. הארמית שבה כתוב ספר הזוהר אינה ארמית ארץ-ישראלית.
2. הספר מתגלה לאור העולם היהודי רק במאה ה-12 (רשב”י נפטר כאלף שנים קודם במאה ה-2).

אחד הגורמים שליבה את הויכוח היה חיבור של המקובל ר’ יצחק דמן עכו, שחי בעכו. בשנת 1291 בעקבות כיבוש העיר בידי המוסלמים, הוא עזבה ויצא לספרד “לחקור כיצד נמצא בזמנו ספר הזוהר”. חקירתו הובילה אותו לר’ משה די לאון מן העיר די ווד אל חג’ארה (גואדאלאחארה) אשר הפיץ לראשונה את הספר. די לאון הבטיח להראות לו את כתב היד הקדמון ממנו העתיק את הספר, אך נפטר בטרם הספיק לעשות זאת. אשתו של די לאון, אותה נטש כשהתעשר בעקבות הכנסותיו מהפצת הספר, מסרה עדות. אמנם לא ליצחק דמן עכו אלא לאשה אחרת. ואשה זו ציטטה מפי אשת די לאון את הדברים הבאים: “כה יעשה לי אלוקים וכה יוסיף אם מעולם ספר זה היה עם אישי, אבל מראשו ולבו מדעתו ושכלו כתב כל מה שכתב”. הבנתם ? היא אומרת שבעלה הרבי שחי אלף שנים אחר פטירתו של “הרשבי” בדה הכל ממוחו , האדם או הרב הזה ללא ספק גאון יצירתי .

עוד סוגייה בהקשר לכך היא טעותו של גרשום שלום.

העדות הזו לא הכריעה את הוויכוח שנמשך עד ימינו. גרשום שלום, מניח היסוד לחקר הקבלה המודרנית, הביע במאמר בוסר ראשוני את הדעה כי הספר אכן חובר בידי ר’ שמעון בר יוחאי ולא בידי ר’ משה די לאון. הוא חזר בו מדעה זו וכל השנים לא אהב שהזכירו לו טעות נעורים זו.

 

המסקנה של המחקר המודרני היא שהספר חובר במאה השלוש עשרה ויש אומרים המאה 11 כמו אותה פרופסור( בסרטון המצורף) וכי איננו חיבור אחיד. השוואת הזוהר לכתביו הקבליים של ר’ משה די לאון (שנכתבו עברית) הביאו את שלום למסקנה שר’ משה די לאון חיבר את החלק העיקרי של הזוהר וכי ספריו העבריים מבוססים על אותם המקורות כמו הזוהר.

מה רשום בספר הזוהר בתמצית?

ספר הזהר הוא ספר של מדרשי תורה. הוא מתאר את שיחתם של רשב”י (רבי שמעון בר-יוחאי) ושל קומץ מחבריו (למרות שבקטעים שונים מצטרפים אליהם אנשים אחרים, ואפילו משה הנביא נותן הופעת-אורח מפעם לפעם ) הם הדנים בתורה ובעולם סביבם ומנסים לבאר ולפרש כל-מני סודות. הספר מלא בתאורים והסברים הנוגעים לדרך בה העולם פועל ולקשר בינו לבין בוראו.

ספר הזהר הוא אחד הספרים החשובים ביותר של הקבלה תורת המיסטיקה הרבנית . הקבלה אספה לאורך הדורות גינויים הן מצד המאמינים (שראו בה שיירים ברורים לעבודת-אלילים) והן מצד המשכילים (שראו בה אמונה-תפלה),

אבל רק בימינו היא זכתה לפופולאריות בלתי-רגילה והזויה , ונראה שהיא הופכת לסוג של יהדות ביניים חדשה , משהו שמאפשר לך להבטיח את מקומך בגן-עדן בלי ממש לחזור בתשובה? ובלי להפסיק לצאת למסיבות בשבת הבנתם ?.

על-פי תכנו נהוג לייחס את כתיבת ספר הזהר לרשב”י עצמו, למרות שהוא ראה אור לראשונה מידיו של ר’ משה בן שם-טוב די-לאון בספרד של המאה ה-13 – כאלף שנה לאחר מותו של רשב”י. נשמע קצת מוזר, לא? חכו יש עוד…

1) ספר הזהר נכתב ארמית, אבל הארמית שבו אינה הארמית העתיקה של רשב”י, אלא ארמית מלאכותית ומודרנית עם השפעה ספרדית חזקה – בדיוק הארמית שהיית מצפה לשמוע ממלומד ספרדי במאה ה-13. גם העברית שמופיעה בו היא עברית של ימי הבניים , שוב, בדיוק העברית שהיית מצפה לשמוע ממלומד ספרדי.

2) בספר הזהר נזכרים פירושים, דעות, ספרים ואנשים שהתקיימו הרבה אחרי תקופתו של רשב”י. יש הגורסים שזו הוכחה ליכולתו של רשב”י לגלות את העתיד ,אבל באופן בלתי-מפתיע לא נזכר בספר שום דבר שקרה אחרי המאה ה-13 .

3) ספרים חשובים שנכתבו בתקופתו של רשב”י נזכרים בתלמוד. ספר הזהר לא נזכר בו (או בשום מקור אחר מאותה תקופה) אפילו בפיפס .. נראה שמקורותינו התעלמו ממנו לחלוטין, ואף-אחד לא שמע עליו לפני המאה המאה – 13 .
החשוד המיידי, כמובן, הוא מיודענו ר’ די-לאון עצמו. מהשוואה סגנונית עם ספרים אחרים שהוא כתב המסקנה כמעט בלתי-נמנעת. ספר הזהר הוא זיוף ענקי ! זיוף ענקי !
גם אם זה לא היה די-לאון, די ברור שהספר נתחבר בתקופתו בספרד, ולפי חישובים הנמצאים בספר שמנסים לקבוע את מועד הגאולה נראה שהספר חובר בין שנת 1268 לשנת 1312.

כך אן כך אם אתה רוצים להאמין שרשב”י כתב את הזהר, זו זכותכם , בדיוק כמו שזו זכותו של כל מאן דיבאי להאמין שמשולש ברמודה בולע מטוסים, …

לא מסופקים ? רוצים עוד ? כנסו לקישור ותיווכחו לאמת הנוראה !

אהבתם? שתפו בקיר שלכם והזמינו את חבריכם לסמן “לייק” לעמוד ‘מורשת בית ישראל אתיופיה .
בסימן חזרה לתורת משה האמתית ולמורשת בית ישראל אתיופיה השפויה .

התגובות סגורות לפוסט זה