ד”ר יוהנס זלקה

1,116

הפוסט הזה מוקדש לאנשים ול”חוקרים” אשר טוענים שיהדות אתיופיה היא השפעה של הנצרות. לאלה שטוענים שיהודי אתיופיה הם רק צאצאי שבט דן ו/או מלכת שבא. זה אחד המאמרים שחובה לקרוא אותם!

ד”ר יוהנס זלקה, הוא ארכיאולוג אתיופי, אנתרופולוג, היסטוריון, ואוצר לשעבר של המוזיאון הלאומי של אתיופיה. תחומי המחקר שלו כוללים ארכיאולוגיה פרה-הסטורית, אנתרופולוגיה חברתית ותרבותית, מקור אנושי והתפתחות חברתית, אמנות פרהיסטורית ואתנוגרפיים והיסטוריה, וההיסטוריה של יהודי אתיופיה. ד”ר זלקה עבד עם צוותי מחקר רבים באפריקה, מרכז אסיה, קווקז, רוסיה, ואירופה. כמו שאתם מבינים, את העבודות שהוא מעלה מהמחקרים הרבים שלו הוא מבסס גם ממחקרים שנעשו ע”י חוקרים רבים מרחבי העולם.

הוא ממשיך לאמר באופן נחרץ! בתקופות שונות בית ישראל שלטו באתיופיה ודת בני ישראל שלטה והשפיעה על תושבי אתיופיה, ד”ר זלקה מתעקש שיש באתיופיה מאות בתי כנסת ואתרים היסטוריים יהודים אשר נמצאים בסכנה של איבוד אלא אם כן תינקט פעולה לשימורם.

אתיופיה היא הארץ של אנשים עבריים עתיקים. אנשים עבריים אלו הם חלק ארי של פזורה יהודית שהנצרות האתיופית הושפעה ממנה רבות. בית ישראל באתיופיה הם צאצאים של בני ישראל מתקופת המקרא. מהימים המוקדמים ביותר של תיעוד ההיסטורי, היסטוריונים מראים שאחד מדריסת הרגל הראשונה של בני ישראל הייתה באתיופיה. רשומות ארכאולוגיות מצביעות ומעידות על הגירה פיזית ותרבותית של תרבות ואנשים עבריים משני צידי הים האדום ולאורך אגן נהר הנילוס. שרידים ארכאולוגיים של הערים הישנות מראים את העובדות הללו.

רוב החוקרים והכותבים הכירו בעובדה שיהודי אתיופיה היו המייסדים של מדינת אתיופיה המוקדמת וכנסיות אתיופיה מושפעות מבית ישראל. הכנסייה האורתודוקסית אתיופית, ביקשה להשמיד את בית ישראל באתיופיה, הטיפול ביהודי אתיופיה בתקופה הנוצרית-אקסום היה מאוד ברוטאלי והרסני. בין ה- 7 וסוף המאה ה -9, יהודים אתיופיים שוב ושוב מרדו בקיסרים הנוצרים המדכאים. לבסוף, הם הביסו את הכוחות הנוצריים והקימו ממלכה יהודית בהנהגתה של המלכה יהודית. “מלומדים” ו”חוקרים” רבים כתבו על בית ישראל כאילו הם קבוצה מבודדת שחיה בהרי אתיופיה, הציגו אותם כאילו הם התגלו מאוחר יותר על ידי נוסעים אירופיים, ולאחר מכן הפכו את הנושא ל”פוליטיקה עולמית וישראלית. אילו היו חוקרים את יהודי אירופה ושאר יהודי העולם כמו שחוקרים את יהדות אתיופיה, מזמן היו מטילים בהם ספק ביהדותם, ספק הרבה יותר גדול ממה שמטילים ביהודי אתיופיה.

עד כאן בתמצית מחקרו של ד”ר זלקה.

כעת, לאתיופים אנו אומרים, לפני שמטילים בכם ספק, דעו קודם להטיל ספק במי שרואה את עצמו כשפוט עליון וקובע שהאתיופים הם “ספק ביהדות”. למי שיש שאלות שילך לשאול את הקסים. ואם רוצים מקור נוסף וניטרלי להשוואה, יש להשוות לתורת משה ולא לשינויים ולכתות שקמו עקב הפיכות פוליטיות

התגובות סגורות לפוסט זה