מי אתה  הרב מנחם וולדמן ?

נציג הרבנות הראשית האשכנזית לשעבר לעניין יהדות אתיופיה ובני הפלאשמורה בפרט וחוקר יהדות אתיופיה.

1,280

הרב מנחם הכהן ולדמן (נולד: ל’ בסיוון, ה’תשי”ד 1 ביולי 1954 בחולון  . 

 

  דיין לשעבר

בבתי דין לגיור ואב בית דין, נציג הרבנות הראשית  לשעבר האשכנזית לעניין יהדות אתיופיה ובני הפלאשמורה בפרט וחוקר יהדות אתיופיה.

 

כך רשום על המפגש התמים לכאורה של הרב מנחם ולדמן עם בני העדה,  “בשנת 1982 בביקור במרכז קליטה בעתלית הסמוכה, בפגישה עם קבוצת עולים מאתיופיה, התוודע ולדמן לעדה האתיופית ולביתא ישראל. מאז פעל רבות לקליטת עולי אתיופיה בישראל, קשר קשרים עם בני העדה, וחקר את תולדות יהודי אתיופיה, מורשתם הדתית, ומעמדם ההלכתי.ולדמן רואה לדבריו בעלייתם וקליטתם של יהודי אתיופיה, את מפעל חייו  .

 

עד כאן מתוך ויקפדיה :  ועכשין לסיפור האמיתי !

 

למנחם וולדמן היה בעבר רומן לוהט וכואב  עם בני העדה האתיופית למעלה משלושה עשורים .

 

בתחילה הוא היה שליח ממסד הרבנות הליטאי האשכנזי בכדי לכפות את הגיור על בני העדה בכח ובתחבולות , זהו אחד  האישים הבולטים  שבגללו הורנו סבלו מאוד ועשרות עולים התאבדו וקיפחו את חייהם , כך המבוגרים מספרים ” הוא היה מגיע למרכזי קליטה כמו ביריון ומתחיל לאיים  על בני העדה שינטשו את המסורת שהביאו מבית אבא ויחדלו מיד!

 

לראיה הוא הוגדר כאוייב מספר 1 של בני העדה האתיופית בישראל אנו גם בהמשך נביא  תימוכין לכך , תחילה הוא ניגש ליהודי טיגראי שעלו ראשונים ארצה בשנת 1980 – 82 -83  , ולמרות התגדותם העזה הוא הטל בהם השקם וערב עד אשר הוא פירק אותם מנישקם המסורתי , ע”י איומים רבים שבהמשך אנחנו נפרט.

לאחר מיכן בעידוד הרבנות הראשית הוא מינה את עצמו  לרב הראשי של יהדות טיגראי מאתיופיה התוצאות לא איחרו להגיע ,זיקני טיגראי והקסים התאספו ואמרו הגיעו מים עד נפש חיש מהר  הקימו וועד פעולה אשר איתר את הרב וולדמן באחד מביקוריו הרבים במרכזי הקליטה תפסו אותו והיכו אותו מכות נמרצות עד זוב דם עד אשר נישבע שהוא יחזור בו מאמירותיו וכך היה  , זה לא כל הסיפור תתאזרו בסבלנות

בשנים 1984 – 1985 – מבצע משה – הגיעו אלפי עולים מבית ישראל האמהרים ממחנות סודן עייפים ותשושים נפשית, וכמו בראשונה  מנחם וולדמן הוזעק שוב לעזרה ע”י הרבנות הראשית האשכנזית ונכנס לפעולה זריזה , וניסה את מזלו כמו בראשונה , ומינה את עצמו  שוב כמו בראשונה אצל יהודי אתיופיה שהגיעו ממחוז טיגראיי כרב ראשי של הקהילה האמהרית , כמו בראשונה הוקם שוב פעם וועד פעולה שאיתר את מנחם ואת הצוות שלו אשר נתפסו   והוכו נמרצות  ונמלטו לנפשם ,   ומדוח שחובר ע”י משרד הקליטה הוגדר מנחם וולדמן ע”י העדה כאויב  .

למי שממאן להאמין ? כנסו לגיזרי העיתונים הישנים שצירפנו ותיווכחו שאנו דוברי אמת .

 

 

הרב וולדמן הפעם לא וויתר וניסה כל תחבולה אפשרית , אך הוא לא  הביא בחשבון  את אותם עולים מאתיופיה שעלו ממחוז טיגראי שחשב שהוא צלח במשימתו , אותם עולים אתיופים שעלו מספר שנים קודם   התחילו להסביר לאלפי העולים האמהרים את התחבולות הרבות שמשתמשים בהם אנשי הרב וולדמן  ואת מה שעשו להם בניגוד לרצונם.

 

אותם אלפי  עולים עקשנים  לא הסכימו למסיון  הרבני האשכנזי ולא הסכימו לגיור לחומרה   , היו כאלה שהתאבדו מקרב אותם עולים , אנשי הרב וולדמן ניסו כל דבר  אפשרי ! ולא בחלו באמצעים אפילו איומים שאותם עולים לא יקבלו שרותים רפואים , ולא יקבלו סל קליטה , ואפילו איום של גרושם מהמדינה אל עבר סודן , אותם עולים בסופו של יום   לא נשברו ואך העדיפו מות קדושים מאשר להתגייר.

למי שממאן להאמין כנסו לגיזרי העיתונים הישנים שצירפנו ותיווכחו שאנו דוברי אמת

 

בשנת 1985 כתוצאה מהמסיון הרבני וההשפלות הבלתי פוסקות   עלו אלפי עולים יהודים לירושלים מול משרדי הרבנות הראשית ושבתו במחאה של 35 ימים ושבתו רעב , וכך בעצם נסגר הגולל על הדרישה של הגיור האשכנזי  ,בפסק הלכה חוזר  הרבנות האשכנזית חזרה בה מהגיור לחומרה מיהודי אתיופיה והתאימה את רוח דבריה לפוסק הגדול הרב עובדיה יוסף  .

 

הרב מנחם וולדמן שספג תבוסה בנתיים  רדוף בתחושות של השפלה ונקמנות סולק גם מתפקידו הרם ברבנות הראשית האשכנזית.

בשנת 1992 מבצע שלמה – 15 אלף יהודי אתיופיה עלו ארצה , באותו מחנה המתנה היו גם מאות בודדים של בני הפלשמורה , אך מדינת ישראל בראשות יצחק שמיר העדיפה לא לעלותם כרגע , למרות שהקסים אמרו שאלו הם האחים האבודים שלנו ושניתן לזהות אותם לפי אילן היוחסין שלהם ודרשו לעלותם .

 

1993 היתה הסכמה מפי הממשלה להעלות קבוצהשל כמה אלפים מבני הפלשמורה ארצה , הרבנות הראשית האשכנזית נכנסה ללחץ וקראה שוב למומחה של האתיופים שלה , הרב מנחם וולדמן , בכדי שיגרום לאותם עולים לא לעלות ארצה , וכמצופה הרב מנחם וולדמן דיבר בכלי התקשורת ובעיתונות וכינה את עצמו בתור המומחה של של יהודי אתיופיה והפציר בממשלה לחזור בהם מההחלטה השערורייתית , אך לצערו  אותם עולים מבני הפלשמורה הגיעו ארצה .

 

האבסורד זה שאותו  הרב מנחם וולדמן מתנגד העלייה מספר 1  לבני הפלשמורה , מתראיין בכלי התקשורת ומתרברב שהוא הרב הראשי של בני הפלשמורה  – המונים 50 אלף – במדינת ישראל.

לפני כמעט 20 שנה בטרם הפך את עורו וקשר את גורלו בהם אמר על העולים על תקן של ‘פלס מורה’ כי ל 60% מהם אין קשר ל’פלס מורה’, כלומר הם נוצרים גמורים. הוא סיפר זאת לאברהם ירדאי שהוא אחד מכותבי מכתב זה שאז שימש סגן יו”ר וגזבר של ארגון הגג של עולי אתיופיה כשיחד ערכו ביקור במרכז קליטה נווה כרמל. בנוסף אמר לו גם כי רק במרכז קליטה זה נמצאים שלושה כמרים אתיופים אשר מלווים את הקבוצות שהועלו והופנו למרכז קליטה הנ”ל. באותה עת, אשתו של הרב ולדמן אשר התגורר בניר עציון, לא רחוק משם עבדה במרכז קליטה נווה כרמל בתור עו”ס ולא היה אדם אחר שידע והכיר טוב יותר ממנה את השוכנים בו. מן הסתם אפשר להניח כי בעלה התבסס גם על הידיעות שלה בעניין 60 האחוזים של הנוצרים האתיופים על דתם ועל כמריהם שהובאו ארצה ע”י ממשלת ישראל והסוכנות היהודית במרמה ובהונאה. לא קשה להגיע למסקנה שהיום מדובר לא רק בהרבה יותר מ 60% אלא סביר להניח כי מדובר ב 100% נוצרים גמורים.

הרב ולדמן ואנשיו לקחו אליהם מא”י מה שצריכה קהילה יהודית דתית בגולה. ספרי תפילה, טליתות, כיפות ואפילו ספרי תורה וכך הם מתחזקים את מצג השווא. אחרי שמיצג השווא מוכן ומצוחצח לכדי תמונה קורעת לב לוקחים אורחים מישראל שיראו במו עיניהם ומעוררים אצלם את הרגשות שכל יהודי יכול להרגיש כשהוא רואה אותם כ’מסורבי עלייה’, יהדות ודביקות מחד וגזענות של ממשלת ישראל שלא מעלה אותם כיוון שהם שחורים מאידך.

הרב מנחם ולדמן, לקראת הדיונים הקרובים בימים אלה בממשלה ובכנסת בעניין בואם ארצה של עוד נוצרים הכין מסמך ובו רשימה של 8.000 נוצרים שהפך אותם למועמדי עלייה שהוא כמובן קורא להם אפילו לא ‘פלס מורה’ אלא יהודי אתיופיה.לפני כשבועיים פנה לקייסים של יהודי אתיופיה וביקש מהם לחתום לו על המסמך ולאשר לו ששמונת האלפים הם יהודים. האם זה לא טירוף? עם ישראל חייב לדעת מה קורה בדברים האלה.

 

 

 

התגובות סגורות לפוסט זה