מי אתה ח”כ ד”ר אברהם נגוסה ?

העיתונאי אלי ברדנשטיין , הכתב המדיני של העיתון "מעריב" פירסם בחודש אפריל 2003 כתבה אודות חייו הסוערים הנוצרים של אברהם נגוסה והנה הכתבה , לבקשת הקהל הרחב .

4,603

מי אתה ח”כ ד”ר אברהם נגוסה ?

עובדה מוצנעת היא שנגוסה הוא פעיל כנסייה לשעבר. הוא עבד עבור מוסדות חינוך של הכנסייה באתיופיה, שמימנו את לימודי הדת שלו בבריטניה. בהמשך, המיסיון האנגלי הצליח לשכנע ארגון נוצרי גרמני, שנגוסה עבד עבורו באתיופיה, לממן את לימודיו בהודו. חשוב לציין,כי מרגע עלייתו לארץ ב־1985 ועד היום,לא הוכח כל קשר בינו לבין המיסיון הנוצרי בקרב עולי אתיופיה בארץ.

 

 
ממסמכים שהגיעו לידי “מעריב”  בחודש אפריל 2003 עולה כי נגוסה ניהל בית יתומים של הכנסייה בגונדר, אתיופיה, על שם “פול הקדוש” וארגן פעולות ותוכניות רוחניות נוצריות שונות.הוא עבד והיה בקשר עם הכנסייה האנגליקנית שמיסיונרים מטעמה פעלו באתיופיה בקרב הקהילות היהודיות.שמו של המיסיון: GMJ בתרגום חופשי: “משרד הכנסייה בקרב היהודים” וכן עם ארגון גרמני נוצרי שהפעיל מוסדות שונים לילדים במצוקה באתיופיה
בשם: knh-kinder not hilfe

בתחילה,כשהיה נוצרי הסיפור מתחיל בראשית שנות השמונים. 

לפי מכתביו, הסתכסך עם הכנסייה האורתודוכסית (הכנסייה השלטת באתיופיה) לאחר ”שלא אפשרה לי לארגן תכניות רוחניות” וכתוצאה מכך גם עם השלטון הקומוניסטי המהפכני ששלט במדינה באותה עת. הוא החליט לצאת ללימודים בארה”ב,אולם לאור הקשיים שהערימו עליו בשגרירות ארה”ב,הסתפק באשרת תייר לישראל, אותה הצליח להשיג באמצעות השגרירות השבדית.
16באוקטובר1981, נגוסה נחת  בארץ 
 ונלקח מיד למרכז הקליטה בעתלית . הדבר תמוה למדי, כיוון שלמרות שהגיע כתייר הוגדר כעולה חדש.אבל נגוסה  בכלל לא רצה להישאר כאן. לא עברו 10 ימים והוא מתחיל לחוש מחנק ומבקש לעזוב את ישראל.הוא כותב לארגון הנוצרי knh  הגרמני, שהפעיל את בית היתומים בגונדר,בו עבד, ובמקביל כותב באמהרית לכומר רוג’ר קאולי מהמיסיון האנגלי,
אותו הכיר עוד מאתיופיה.במכתבים הוא מספר על ‘הקשיים הגדולים שלופה ועל רצונו לעזוב במהירות’.הוא מבקש מהם עזרה במימון לימודים בכל מקום אחר מלבד ישראל .
הכומר קאולי יוצר קשר עם אנשי ארגון   knh  בגרמניה ומעביר להם את בקשתו של נגוסה.
וכך כתב נגוסה לקאולי באוקטובר  1981 ‘”עכשיו יש לי בעיות   קשות”. למרות שאני … ממוצא ישראלי (כלומר. יהודי,(הם לא ממש דואגים לי  (ו)שמעתי שהם,  יבקשו מאיתנו להתגייר. אני מאוד מפחד מזה.אני רוצה להישאר נוצרי.אני מבקש ממך בשם ישוע הנוצרי, למצוא דרך לצאת מהקשיים האלה”.
 

 

במכתב נוסף שכתב לקאולי, סיפר על עבודתו עם היתומים בגונדר’.ייסדנו מועדונים נוצריים מגוונים וגם ניסינו לחזק את ‘האגודה של פול’ (בית היתומים הפועל בחסות הארגון הגרמני הנוצרי;א.ב,(אבל הבישופ (האורתודוכסי – הפלג הנוצרי השליט במדינה;א.ב,(מתנגד לי ומאשים אותי שאני מיסיונר.”…. (הם) מונעים ממני מללמד את התנ”ך בטענה שאני מלמד את הלימוד של המיסיון”
בהמשך מתייחס נגוסה – נוצרי כאמור – לקשייו בישראל. נגוסה,שעזב את אתיופיה בין היתר על מנת לקבל השכלה גבוהה, טוען שהתנו את לימודיו בארץ בהסכמתו להתגייר.
“כאן בישראל,בגלל שאני נוצרי,
הם אומרים לי’תתגייר’ ואנחנו נלמד אותך באוניברסיטה. אחרת לא נעזור לך”. נגוסה כותב חד־משמעית לפטרוניו הגרמניים : “אני אבחר לחזור לארצי לכלא,מאשר לעשות זאת (להתגייר ליהודי) .

 

 

נגוסה מבקש מהארגון המיסיונרי cmj ,שיעזור לו בהשגת השכלה גבוהה. בהמשך הוא מציין כי הוא  מתכוון במכתב לחזור לאתיופיה : “כדי להמשיך בעבודה הנוצרית”  : חותם את מכתביו במילים   your son in Christ   .
כך גם במכתבו   לארגון הנוצרי הגרמני , ממנו הוא מבקש עזרה ביציאה מישראל ללימודים : ‘אני מתגעגע לעבודה עם knh  בגלל ש־knh   הם ההורה שלי.אני רוצה  לשרת את הארגון הזה.בבקשה עזור לי” .וגם הפעם,חותם במילים’:    your son in Christ. 
בקשות העזרה הועילו,ולאחר מספר חודשים הוא עזב את מרכז הקליטה בעתלית,בו שהה,ויוצא ללימודים בבריטניה על חשבון המיסיון.הוא משפר את האנגלית שבפיו ומתחיל ללמוד לימודי תנ”ך בקולגי.בקיץ ’83 הוא נוסע ללימודי עבודה סוציאלית בהודו במימון ארגה knh     הגרמני,לאחר שהאחרון נעתר לבקשת המיסיון האנגלי לעזור לו במימון הלימודים.
 מיכה פלדמן שירת כקונסול בשגרירות ישראל באתיופיה בזמן “מבצע שלמה” ולאחד מכן עמד בראש הדסק האתיופי בסוכנות היהודיתהוא העלה נקודות אלה בעברו של נגוסה,בביקורת שמתח על ממצאי דוח מסע של יהודה עציון,שנסע לאתיופיה לאחר המבצע ביחד עם נגוסה ששימש כמתורגמן,כדי לעמוד מקרוב על בעיית בני הפלשמורה.עציון שמלכתחילה ראה בהעלאתם סוג של משיחיות,חזר לישראל עם עמדות ברורות התומכות בהעלאתם.
וכך כתב פלדמן: “נאמר לו (לעציון ;א־ב…(שהוא נעזר על ידי אדם שהיה פעיל במיסיון באתיופיה(נגוסה) היה מנהל בית היתומים של המיסיון בגונדר וכן ביקר בכפרי היהודים,תור ניסיון לשכנעם להתנצר והוא בנו של זוג
מיסיונרים.’באותה הזדמנות פלדמן מספר על הגעתו שלנגוסה לארץ בשנת ’81 וכן ש’ויתר על מעמדו כעולה תוך הצהרה,בנוכחות עדים, שהוא נוצרי,ולכן הוא עוזב את הארץ”  עוד מציין פלדמן כי נגוסה פנה לכנסייה האנגליקנית שמימנה חלק מלימודיו” .אם מסוכן להשתמש באדם כזה כמקור לאינפורמציה,הרי מסוכן שבעתיים להשתמש באדם כזה כמתורגמן בנושא מסובך וקריטי כל־כך “, כתב פלדמן. 
 (תמונה מתוך המסיון הישועי אתיופיה)
בהמשך,
כשהפך לעולה חדש נגוסה שהתחייב בפני הknh  לחזור בתום לימודיו בהודו לאחד המוסדות של הארגון הגרמני,חוזר משום מה לישראל עם אשתו ובתו ונרשם כעולה חדש.זה קורה בשנת .’85מאז,איש אינו מייחס לו פעילות מיסיונרית עוד,למרות שפעילות מסוג זה קיימת וגורמים מיסיונריים של הכנסייה הפנתאקוסטית פועלים בתוך הקהילה האתיופית” . 

 

 תגובתו של ח”כ ד”ר אברהם נגוסה:

“נגוסה מסביר שאמנם עבד בבית־יתומים  שמומן על־ידי ארגונים נוצריים,ושבעבר פעל במקום המיסיון  “אבל בגולה כל יהודי עבר בכל מיני מוסדות, בדרך־כלל לא יהודים.כיוון שעבדתי עם נוצרים,השתמשתי במכתבי במינוחים נוצרים,בשפה שהם מבינים”.
היום הוא רואה עצמו יהודי למרות שמשפחתו קיבלה על עצמה את הנצרות לפני שנים רבות.הוא מעולם לא התגייר’ .אני רואה עצמי כיהודי שומר מצוות.האמונה שלי יהודית.אז נכון שלא שמרתי מצוות באתיופיה ועבדתי במוסד נוצרי, אבל אני חלק מביתא ישראל (יהודי אתיופיה ששמרו על התורה והמצוות אלפי שנים  . 
אני לא מבין”אומר נגוסה ומוסיף  בזעם? “מה שהיה היה ואני לא מבין למה צריך להזכיר היסטוריה של לפני שנה.”

 

התגובות סגורות לפוסט זה