מהוא השוק האפור ? הסבר מורחב על הסכנות עבור יוצאי אתיופיה ובכלל

968

מהן הלוואות השוק האפור?

נניח שאדם צריך כסף לפתור מצוקה כלכלית שנקלע אליה ומישהו מלווה לו. הריבית, אותו סכום כסף שמתווסף להחזר, אמנם גבוהה מהמקובל בבנקים, אבל הוא חש שאין לו ברירה. הבנקים מסרבים להלוות לו כספים כי הם “חוששים שלא יצליח להחזיר”. אז הוא לוקח הלוואה ממישהו שאינו בנק… אך מה קורה כשההלוואה הקטנה הופכת לסכום עצום שעליו להחזיר? מאיפה ייקח את הכסף.

על בן אדם כזה אומרים בישראל, שהוא הסתבך עם “השוק האפור”.  להלוות כספים לאחרים זה חוקי בעיקרון, אבל השוק האפור מקושר בזיכרון הציבורי למי שנותנים הלוואות בריבית רצחנית, עם ריבית גבוהה במיוחד שהופכת הלוואה קטנה לסכומי עתק שיש להחזיר. סכום הכסף שעל הלווים להחזיר לאנשי השוק האפור על ההלוואה הוא גבוה פי כמה מההלוואה שקיבלו. והחוב, אגב, גדל מיום ליום.

 

אמצעי הגבייה של החוב שצברו הופכים לא פעם לסיפור אלים של ממש. לא מעט מהמלווים בשוק האפור מורשעים בעברות פליליות כשהם גובים ריבית גבוהה שאינה חוקית, מבצעים עברות של סחיטה, איומים והפחדה ולעיתים פוגעים פיזית בלווה, בבני משפחתו או בעסק והפרנסה שלו

 

פעילות השוק האפור מעוגנת בחוק. ההלוואות עצמן, אם הן בריבית סבירה, אינן עבירה על החוק. אך בארץ יצא ל”שוק” הזה שם רע במיוחד. ברוני השוק האפור מתגלים לא פעם גם כמי שעוסקים בהלבנת הון, מוכרים חובות לעבריינים, קשורים בעולם התחתון ועוד.

מה שעוד יותר קשה בסיפור הוא שהשוק האפור, המכנה את עצמו “שוק ההלוואות החוץ-בנקאיות” מלווה כסף במיוחד לאנשים השקועים במצוקה כלכלית. אנשים זקוקים לעיתים לסכום כסף שיוציא אותם מהמצוקה הכספית שאליה נקלעו והם מתפתים ליטול הלוואה כזו. אבל אז מסתבר להם שהריבית המטורפת שהתחייבו לה אצל אנשי השוק האפור מסבכת אותם כלכלית עוד יותר.

המלצה חשובה לעתיד – גם אם תהיו במצוקה, אל תקחו הלוואות בשוק האפור. כל הלוואה בריבית של יותר מ-20% לשנה (דגש על שנה) היא מסוכנת. התחננו לבנק ולבני משפחה לסיוע, פנו לעמותות כמו “פעמונים”, דברו עם הרווחה, ספרו בעבודה, אבל אל תבחרו בפתרון ה”קל” של הלוואות בריבית רצחנית!

הנה הסבר על השוק האפור והבעיה שבו:

מאת : מינה סהלו. 

על תופעת השוק האפור בקהילה 

 נגמרו לי המילים.

איך לתאר כאב של הורים, חלשים מנותקים מנטלית מנותקים חברתית
איך אפשר להסביר את התופעה הבילתי מובנת הזו באיזה דרך עוד אפשר להבין?
פשוט ביליתי נתפס על הדעת!
איך כלכך הרבה משפחות חלשות יוצאי אתיופי איך כמעט כול בית שני נקלע לחובות בשוק האפור איך??
מה עובר על אותו ילד מה עובר בראש? שהוא מחליט להיכנס לתוך קלחת שאין שום קצי אור ולא אפילו טיפה של אור.
מה עובר על אותו ילד שהוא נשאב לתך סיר הלחץ לנסות להתערבב בתוך הסירחון הזה ששובר משפחה שלמה! ( עולם תחתון הלוואה)
למה כל כמעט בית שניי של משפחה הפך להיות מחלבת כסף?
למה כל בית שניי הפך להיות מחסן לאמל”ח, מחסן לסמיים,? של עבריניים
מה הניצול הזה של ההורים שלכם אתם עד כדי כך נהינים שההורים שלכם סובלים? אתם נהנים להתאבד?
כי הריי הסוף דיי שקוף!
למה ? למה אתם ניכנסים לתוך פשע ואשכרה רוצחים את ההורים שלכם ואת האחים שלכם למה?
לא מספיק הסבל הקייומי שלהם הסבל היומיומי שלהם? ההישרדות כלכלית ההישרדות היומיומית הזו בחברה שגם ככה קשה לה להכיל אחד את השנייה
תתאפסו על עצמכם
להיות עבריין זה העתיד שלכם? אלו הם השאיפות שאליה אתם מכוונים?
זה מה שיצא ממך? זה מה שאתם חולמים להיות? זה? זה?
רבותיי תתחילו להסתכל לצדדים יש הרבה אפשרויות תפסיקו להסתכל על השכן המרוקאי או על השכן העירקי או על השכן הטריפוליטאי. ועל התימני.
תתחילו להסתכל על עצמכך, תתחילו להסתכל על מה אתם רוצים על שאיפות יותר גדולות אל תהיו פזיזים בהחלטות שלכם אל תתנו ליאוש יד
דיי זה כ”כ שורף זה כ”כ מעצבן ועצוב
לראות משפחה מתפרקת לראות סוכת אבלים בגלל שאחד לא הצליח לשרוד את החיים בגיל 22
זהו לזה אתם מסוגלים לזה אתם שואפים?
רבותי #ת_ת_ע_ו_ר_ר_ו. 

 

 

התגובות סגורות לפוסט זה